Equality in Action

Το 2ο ΕΠΑΛ Ξάνθης ξεκίνησε τη φετινή σχολική χρονιά με ένα ακόμα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα erasmus+.
Η επίσημη έναρξη έγινε με την 1η διεθνική συνάντηση του έργου που έλαβε χώρα στην Coimbra της Πορτογαλίας το διάστημα 18/11/2019 έως 23/11/2019.
Το έργο έχει τίτλο «Equality in Action» και στόχος του είναι η διερεύνηση προβλημάτων έμφυλων ανισοτήτων ώστε να επιτευχθεί η άρση των στερεοτυπικών αντιλήψεων και η προώθηση της ισότητας των φύλλων στη σχολική κοινότητα και στην τοπική κοινωνία σε μια κοινή στρατηγική βάση.
Το έργο έχει διάρκεια 2 έτη και εντός αυτού του διαστήματος πρόκειται να μετακινηθούν καθηγητές και μαθητές του σχολείου μας στα υπόλοιπα 4 ευρωπαϊκά σχολεία που συνεργάζονται μαζί μας σε αυτό το πρόγραμμα: Πορτογαλία, Σλοβενία, Ρουμανία, Τουρκία.
Εκπρόσωποι του σχολείου μας σε αυτή την πρώτη συντονιστική συνάντηση ήταν ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Βασίλειος Τζελέπης, ο εκπαιδευτικός και μέλος της παιδαγωγικής ομάδας κ. Ιερόθεος Παναγιωτίδης καθώς και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του προγράμματος κ. Μαρία Χαρούδη.